TEGV’in eğitim etkinlikleri, Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’nde devam ediyor

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan TEGV, 1 Ekim 2019 Dünya Çocuk Günü’nde Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’nde yaptığı

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan TEGV, 1 Ekim 2019 Dünya Çocuk Günü’nde Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’nde yaptığı açılış ile Diyarbakırlı çocukları donanımlı öğrenme ortamıyla tekrar buluşturdu.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’nin Açılış Töreni, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı R. Oktay Özinci, TEGV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levend Kılıç, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, TEGV çocukları ve gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. 200 m² açık alan üzerine kurulu olan Ergani Öğrenim Birimi’nde; Etkinlik Odası, Bilişim ve Teknoloji Odaları, Okuma Adası, Gönüllü Odası, Tasarım ve Beceri Atölyesi, Kütüphane bulunuyor.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı R. Oktay Özinci, yaptığı ‘Hoş geldiniz’ konuşmasında: “Bu gün burada geçmişte yaşanan yer sıkıntısı nedeniyle 2 kere kapanan Ergani Öğrenim Birimi’mizin üçüncü açılışını yapıyoruz. Bu konuda asıl dikkat çekmek istediğim nokta; kurulduğumuz 1995 yılından bu yana TEGV’in iradesini kaybetmemiş ve ihtiyaç duyulan yerlerde bulunmak için elinden geleni yapıyor olması.” dedi ve TEGV’in amacından şöyle bahsetti: “Çocuklarımızın kendi yeteneklerini sergileyebilecekleri imkânları onlara tanıdığınız zaman, özgüvenlerini artırmış olursunuz. Çocuklarımıza oynayarak öğrenme imkânı sunarsanız, sonunda mutlaka bir başarı hikâyesi çıkacaktır. Biz TEGV olarak buna inanıyoruz ve bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuklarımıza verdiği eğitime katkı sağlamak üzere, TEGV imkânlarını onlara sunarak akılcı ve bilimsel düşünen bireyler olmalarını istiyoruz.”

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı R. Oktay Özinci’nin ardından söz alan TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı: “Ocak 2020’de 25. yılını kutlayacak olan TEGV, eğitimin ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğunu düşünen Sayın Suna Kıraç ve yakın çevresindeki iş insanları ve akademisyenler tarafından kuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız bir işbirliği protokolümüz kapsamında, verilmekte olan eğitime; matematik, sanat, fen ve bilişim konularında bizler de destek olmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de gönüllülerimiz kanalıyla hizmet vermeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl 190 binden fazla çocuğumuz TEGV’in 72 etkinlik noktasında 9 bine yakın gönüllümüzden eğitim desteği aldı.” ifadelerini kullandı. Kasım 2017’den bu yana TEGV’in kodlama çalışmalarının sürdüğünün altını çizen Tosyalı şöyle devam etti: “Türkiye genelinde 80 bin çocuğumuz algoritmik düşünce ile tanıştılar. Tasarım ve Beceri Atölyelerimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyon belgesine girdi. Bu bizi daha da motive etti. Tasarım ve Beceri Atölyeleri’mizin ilkini Tekirdağ’da açtık, ardından Bakırköy ve Batman geldi. Dördüncüsünü geçtiğimiz hafta Mardin Savur’da hayata geçirdik. Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’mizde ise Lenovo’nun desteği ile beşinci Tasarım ve Beceri Atölyemizi açıyoruz. 1 Ekim Dünya Çocuk Günü’nde böyle bir etkinlik düzenlemiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Daha önce 2 kere kapanan Ergani Öğrenim Birimi’nden vazgeçmeden üçüncü defa faaliyete geçirmek için bu gün buradayız. Biz Ergani’den vazgeçmedik. Çocuklar için her şeyi yapmaya hazırız.”

Törende ayrıca Lenovo’nun katkılarıyla gerçekleşen Tasarım ve Beceri Atölyesinin de açılışı yapıldı. Lenovo’dan Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu da açılışa katıldı.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu: “Lenovo olarak akıllı dönüşüm vizyonumuz doğrultusunda, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı teknolojinin inovasyon, tasarım ve yaratım süreçlerine dâhil edecek imkânlar sunmak ülkemiz için de katma değer yaratabileceğimiz çok kıymetli bir misyondur. Bugün burada bu misyonu gerçekleştirmek için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile iş birliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Teknoloji ve yaratıcılığı buluşturan ve bir anlamda teknoloji sınıfı diyebileceğimiz Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’ndeki Tasarım ve Beceri Atölyesi’nde çocuklarımızın heyecanını ve sevincini paylaşmaktan çok mutluyuz.” diye konuştu.

TEGV’de çocuklar, sosyal ve duygusal yeteneklerini geliştirirken, empati kurma ve takım çalışması becerilerini yükseltiyor, kendilerini ifade ederek özgüven kazanıyorlar. Farklı becerilere sahip olarak dünyaya gelen tüm çocuklara kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetme fırsatı veren TEGV, Diyarbakır Ergani Öğrenim Birimi’nde gerçekleştirilecek tüm etkinliklere ilköğretim çağındaki çocuklarımızı davet ediyor. TEGV, Ergani Öğrenim Birimi ile yılda 1500 çocuğun nitelikli eğitimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında:
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve yeni nesil öğrenme olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 32 yerleşik ilde 9 Eğitim Parkı, 38 Öğrenim Birimi, 24 Ateşböceği (Mobil Öğrenim Birimi) ile çocuklarımıza hizmet vermeyi sürdürüyor. Eğitim Gönüllüleri, her yıl yaklaşık sekiz bin gönüllüsünün desteğiyle kuruluşundan bu yana 3 milyona yakın çocuğumuzun aydınlık geleceğine katkı sağladı. Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. TEGV ile ilgili detaylı bilgi için www.tegv.org adresi ziyaret edilebilir.

Kaynak:tegv

864
Okunma